25 Podgorica Marathon, Montenegro - 28.10.2018
Marathon Results
Rank
Bib
Name
Country
City
Year
Official time
Chip time
Marathon
Female
1.
1187
Ruth Chmisto Matebo
KEN
Eldoret
1988
2:40:32
2:40:30
2.
1188
Hellen Jepkosgei Kimutai
KEN
Eldoret
1982
2:45:11
2:45:09
3.
1165
Slađana Perunović
MNE
Nikšić
1984
2:53:26
2:53:24
4.
1140
Adrijana Pop Arsova
MKD
Vinica
1990
2:59:43
2:59:40
5.
1082
Turne Szabo
HUN
Dombovar
1989
3:03:30
3:03:29
6.
1189
Emily Jemutai Cheruiyot
KEN
Eldoret
1979
3:04:40
3:04:37
7.
1150
Viktoriia Bondarenko
UKR
Ukrajina
1987
3:07:57
3:07:53
8.
1180
Biljana Kiradjieva
MKD
Skoplje
1977
3:08:34
3:08:31
9.
1053
Snežana Milošević
SRB
Novi Beograd
1973
3:36:45
3:36:38
10.
992
Stojana Brašanac
MNE
Podgorica
1983
3:49:06
3:48:48
11.
1059
Daiga Vilkaste
LAT
Riga
1971
4:04:34
4:04:12
12.
1002
Ljiljana Latinović
SRB
Beograd
1973
4:08:11
4:07:48
13.
1052
Maichl Suur
EST
Polva
1976
4:09:41
4:09:22
14.
1136
Lilla Samu
HUN
Đor
1994
4:12:32
4:12:20
15.
1055
Olga Trunova
RUS
Moskva
1956
4:17:04
4:16:48
16.
1010
Ulrike Baars
GER
Dresden
1965
4:17:12
4:17:02
17.
1040
Dragica Mitić
SRB
Borča
1965
4:18:47
4:18:23
18.
1155
Marianne Radulović
MNE
Podgorica
1966
4:25:05
4:24:51
19.
1152
Oksana Hrushkovska
UKR
Ukrajina
1983
4:29:01
4:28:56
20.
1133
Jelena Kovačević
MNE
Kotor
1993
4:40:16
4:40:16
21.
1157
Rada Miladinović
MNE
Podgorica
1979
4:49:30
4:49:25
22.
1193
Gordana Horvat
SRB
Novi Sad
1968
4:50:27
4:49:47
23.
1085
Dušanka Ayyash
CRO
Zadar
1959
4:52:17
4:51:57
1159
Qendresa Ramadani
KOS
Ferizaj
1991
DNF
DNF
1168
Zorica Krivokapić
MNE
Nikšić
1973
DNS
DNS
1127
Vera Radivojević
SRB
Beograd
1983
DNS
DNS
1098
Maja Milosavljević
SRB
Kruševac
1994
DNS
DNS
1073
Dragana Domazetov
SRB
Beograd
1979
DNS
DNS
1070
Azra Muminović
BIH
Sarajevo
DNS
DNS
1066
Bulbula Senbete Gelane
ETH
Mulo
1990
DNS
DNS
1057
Linda Destefano
USA
Newport Coast
1964
DNS
DNS
1039
Radmila Krgović
MNE
Podgorica
1983
DNS
DNS
1037
Marija Nešić
SRB
Kragujevac
1990
DNS
DNS
1031
Suzana Filipović
SRB
Beograd
1968
DNS
DNS
1029
Vera Velimirović
SRB
Nikola
1966
DNS
DNS
1027
Elena Shakhmatova
RUS
Samara
1979
DNS
DNS
1020
Mirela Zambata
MNE
Kotor
1987
DNS
DNS
1012
Zsofia Bak
HUN
Budimpešta
1985
DNS
DNS
1004
Sissel Leknes
NOR
Isdalsto
1958
DNS
DNS
1001
Sylwia Wiatr
POL
Tarnow
1987
DNS
DNS
997
Marie Collinson
GBR
Walsend
1973
DNS
DNS
980
Tina Kuhne Leffler
GER
Drezden
1968
DNS
DNS
974
Rozsa Barcza
HUN
Nagykovacsi
1989
DNS
DNS
969
Izabela Weisman
POL
Zory
1972
DNS
DNS
961
Marija Terzić
MNE
Bijelo Polje
1989
DNS
DNS
956
Jane Ree
DEN
Horsens
1976
DNS
DNS
Male
1.
1183
Abel Kibet Rop
KEN
Eldoret
1987
2:19:28
2:19:28
2.
1184
Hosea Kiplagat Tuei
KEN
Eldoret
1997
2:19:34
2:19:31
3.
1186
Mark Kitchumba Rotich
KEN
Eldoret
1984
2:20:38
2:20:36
4.
1190
Isaac Kimutai Ngeno
KEN
Eldoret
1983
2:23:04
2:23:01
5.
1195
Boniface Wambua Nduva
KEN
Machacos
1984
2:23:59
2:23:57
6.
1194
Tariku Tilahun Ayele
ETH
Sebete
1991
2:28:12
2:28:10
7.
1185
Moses Kipruto Kibire
KEN
Eldoret
1981
2:29:47
2:29:47
8.
1101
Nenad Živković
SRB
Kruševac
1987
2:41:33
2:41:30
9.
1022
Dmitry Orlik
RUS
Tyumen
1980
2:42:02
2:41:59
10.
1172
Dragoljub Koprivica
MNE
Bar
1973
2:44:32
2:44:30
11.
1129
Muhamed Kurgaš
MNE
Podgorica
1991
2:47:44
2:47:43
12.
1021
Aleksey Lebedev
RUS
Tyumen
1980
2:51:14
2:51:10
13.
1151
Sergey Cherkes
UKR
Ukrajina
1981
2:52:28
2:52:25
14.
1090
Alija Imamović
BIH
Sarajevo
1996
2:54:53
2:54:52
15.
1036
Edvard Halas
SRB
Subotica
1980
2:55:10
2:55:02
16.
1038
Dmitriy Nanaki
UKR
Odesa
1986
2:58:41
2:58:38
17.
1142
Igor Jakimovski
MKD
Skoplje
1976
2:59:45
2:59:42
18.
1144
Goran Petrić
MNE
Pljevlja
1985
3:05:53
3:05:51
19.
1106
Tristan Parker
GBR
London
1982
3:08:16
3:08:13
20.
1181
Aleksandar Kiradjiev
MKD
Skoplje
1987
3:08:35
3:08:33
21.
965
Dag Nilsson
SWE
Lammhult
1957
3:10:58
3:10:50
22.
1128
Milorad Eror
SRB
Ruma
1987
3:13:59
3:13:35
23.
1015
Darko Plavšić
SRB
Kovilj
1977
3:14:19
3:14:14
24.
978
Harald Fandler
AUT
Graz
1966
3:15:03
3:14:56
25.
973
Goran Ilić
SRB
Smederevo
1970
3:15:45
3:15:26
26.
975
Geza Oszaczki
HUN
Vac
1979
3:17:06
3:16:54
27.
1162
Veselin Petrušić
MNE
Nikšić
1972
3:17:54
3:17:42
28.
1167
Željko Milović
MNE
Nikšić
1969
3:18:15
3:18:11
29.
1105
Darko Savić
SRB
Beograd
1975
3:19:32
3:19:26
30.
1116
Marko Ilić
SRB
Kragujevac
1993
3:20:12
3:19:52
31.
1158
Miloš Komnenić
MNE
Kotor
1998
3:20:19
3:20:17
32.
1094
Trajce Mihov
MKD
Veles
1969
3:20:42
3:20:37
33.
1141
Veljko Popović
SRB
Kula
1965
3:21:25
3:21:19
34.
1173
Nebojša Milenković
SRB
Kikinda
1969
3:22:32
3:22:14
35.
1072
Miljan Milojković
SRB
Niš
1978
3:24:25
3:24:21
36.
1046
Balint Fridrih
SRB
Senta
1980
3:25:03
3:24:44
37.
1143
Martin Noci
KOS
Peć
1961
3:25:23
3:25:05
38.
968
Zoran Janković
SRB
Kula
1956
3:26:51
3:26:45
39.
1146
Dragan Baćović
MNE
Nikšić
1994
3:26:58
3:26:43
40.
1092
Bojan Jočić
SRB
Podgorica
1987
3:31:58
3:31:51
41.
1166
Veljko Vukotić
MNE
Nikšić
1976
3:32:38
3:32:31
42.
1123
Valon Gjikolli
KOS
Priština
1982
3:33:06
3:32:48
43.
1149
Dashamir Cali
ALB
Tirana
1958
3:35:12
3:34:49
44.
1063
Branimir Stojanović
SRB
Zaječar
1986
3:36:38
3:36:26
45.
1005
Daniel Raiertsen
NOR
Bergen
1980
3:37:49
3:37:35
46.
1089
Miroslav Ranđelović
SRB
Beograd
1967
3:39:19
3:39:13
47.
1137
Dušan Krcunović
MNE
Nikšić
1969
3:39:40
3:39:27
48.
1108
Aca Jovo Krstić
SRB
Podgorica
1965
3:42:55
3:42:34
49.
1069
Zoltan Fodor
SRB
Subotica
1978
3:43:21
3:43:13
50.
1107
Ibrahim Ramić
BIH
Sarajevo
1983
3:43:41
3:43:15
51.
989
Bojan Kramar
SLO
Kamnik
1964
3:45:23
3:45:08
52.
1170
Miodrag Burić
SRB
Bečej
1954
3:46:46
3:46:40
53.
991
Klemen Erman
SLO
Radovljica
1974
3:48:19
3:48:04
54.
1009
Svein Flaroy
NOR
Flekhaug
1956
3:49:23
3:49:12
55.
1086
Gert Rens
BEL
Meerhout
1967
3:49:50
3:49:22
56.
1171
Nikola Vukčević
MNE
Bar
1961
3:50:06
3:49:49
57.
1112
Marek Smolar
SVK
Liptovska Teplička
1982
3:50:12
3:50:08
58.
1132
Georgi Ignatov
BUL
Stara Zagora
1978
3:51:37
3:51:24
59.
1113
Victor Bukhmarin
RUS
Budva
1970
3:51:47
3:51:35
60.
1191
Oleksandr Graznih
UKR
Odesa
1987
3:52:19
3:52:15
61.
1044
Mladen Glišović
SRB
Gornji Milanovac
1997
3:53:03
3:52:48
62.
1103
Nebojša Vujković Cvijin
SRB
Novi Sad
1982
3:54:49
3:54:45
63.
1042
Slavoljub Šarić
MNE
Podgorica
1965
3:55:33
3:55:18
64.
1014
Igor Stegel
SLO
Postojna
1960
3:57:15
3:57:00
65.
1114
Nebojša Tamindžić
SRB
Novi Sad
1998
3:57:39
3:57:28
66.
996
Pero Stević
SRB
Subotica
1964
3:58:58
3:58:37
67.
1134
Ivan Mircevski
MKD
Skoplje
1956
4:00:04
3:59:54
68.
1145
Aleksandar Mijailović
SRB
Oplenac
1969
4:00:32
4:00:06
69.
963
Philip Stokes
GBR
Poole
1972
4:02:16
4:01:51
70.
977
Dejan Ubornji
SRB
Novi Sad
1969
4:04:16
4:04:05
71.
1077
Nikola Kosanović
SRB
Beograd
1982
4:05:02
4:04:42
72.
1078
Lazar Gavrilović
SRB
Valjevo
1994
4:05:02
4:04:42
73.
1161
Korab Gashi
KOS
Priština
1987
4:05:33
4:05:15
74.
1013
Sandi Koščak
SLO
Ljubljana
1963
4:06:36
4:06:20
75.
1126
Nebojša Đošić
SRB
Novi Sad
1963
4:08:59
4:08:41
76.
1160
Ivan Gerasimenko
UKR
Zaporožje
1961
4:10:08
4:09:41
77.
1019
Mile Rašković
SRB
Novi Banovci
1949
4:10:34
4:10:18
78.
1135
Mate Hegyhati
HUN
Pinnyed
1986
4:12:32
4:12:19
79.
1054
Zoltan Habi
SRB
Srbobran
1979
4:12:32
4:12:11
80.
987
Arvid Reiersen
NOR
Isdalsto
1954
4:15:23
4:15:13
81.
1093
Viktor Toleski
MKD
Veles
1976
4:18:07
4:18:02
82.
1043
Ljubo Trklja
BIH
Bileća
1974
4:18:49
4:18:23
83.
1024
Marko Starčević
SRB
Odžaci
1985
4:18:51
4:18:42
84.
1174
Nreka Ljuljđuraj
MNE
Tuzi
1984
4:24:50
4:24:15
85.
1147
Ante Pavlićević
CRO
Rama
1984
4:24:51
4:24:26
86.
1091
Vuk Krgović
SRB
Čačak
1994
4:24:56
4:24:30
87.
1008
Sverre Saebdal
NOR
Isdalsto
1949
4:25:13
4:25:02
88.
1179
Dejan Velickovski
MKD
Skoplje
1978
4:25:15
4:25:01
89.
1025
Dragan Milovanović
SRB
Odžaci
1967
4:25:58
4:25:49
90.
1088
Aleksandar Bokarev
SRB
Beograd
1964
4:28:59
4:28:37
91.
1115
Vladimir Lončar
MNE
Podgorica
1981
4:29:07
4:28:49
92.
998
Drago Boroja
SRB
Futog
1953
4:33:42
4:33:14
93.
1118
Aris Šabotić
MNE
Podgorica
1980
4:34:23
4:34:11
94.
1047
Marko Blažević
CRO
Slavonski Brod
1971
4:34:42
4:34:34
95.
983
Nikola Smoljanović
SRB
Beograd
1955
4:37:20
4:37:01
96.
1062
Rade Obradović
SRB
Beograd
1956
4:37:33
4:37:09
97.
1164
Stanislav Nikitin
UKR
Lviv
1983
4:37:58
4:35:13
98.
1176
Stefan Bardak
MNE
Podgorica
1994
4:38:51
4:38:30
99.
1096
Donald Ying
USA
Njujork
1980
4:42:29
4:42:01
100.
1119
Vasilije Popović
MNE
Podgorica
2000
4:43:36
4:43:30
101.
1048
Drago Knežević
SRB
Beograd
1948
4:44:30
4:44:04
102.
1006
Arnfinn Austegard
NOR
Flekhaug
1954
4:45:08
4:44:58
103.
1138
Nikola Gardašević
MNE
Podgorica
1981
4:45:08
4:44:48
104.
951
Dragan Lalić
AUT
Beč
1968
4:45:30
4:44:49
105.
1197
Nenad Ivanovic
MNE
Berane
1972
4:47:22
4:47:03
106.
1087
Ljubivoje Grbović
SRB
Beograd
1956
4:49:02
4:48:37
107.
1061
Tomislav Kljajić
BIH
Doboj
1979
4:49:30
4:49:01
108.
1156
Boris Banjević
MNE
Nikšić
1979
4:49:30
4:49:01
109.
966
Klaus Egedesoe
DEN
Horsens
1966
4:54:41
4:54:20
110.
1122
Petar Vujošević
MNE
Podgorica
1981
4:55:30
4:55:15
111.
979
Nedeljko Todorović
SRB
Beograd
1952
4:56:02
4:55:36
112.
1035
Mehmet Usta
TUR
Istanbul
1949
4:58:30
4:58:20
113.
1196
Petronije Zdravković
MNE
Ulcinj
1954
4:59:18
4:59:15
114.
1030
Miroslav Andrić
MNE
Tivat
1981
5:00:04
4:59:48
115.
1175
Spaso Paloski
MNE
Podgorica
1944
5:00:22
4:59:55
116.
1083
Aleksandar Mitić
SRB
Opovo
1967
5:06:14
5:05:50
117.
1120
Kristijan Kojičić
MNE
Podgorica
2000
5:06:34
5:06:22
118.
1049
Rajko Švabić
SRB
Aranđelovac
1966
5:06:36
5:06:11
119.
981
Mirko Leffler
GER
Drezden
1970
5:08:26
5:08:04
120.
1178
Boris Drčelić
SRB
Novi Sad
1946
5:08:27
5:08:00
121.
1081
Radovan Radulović
SRB
Subotica
1952
5:08:54
5:08:45
122.
1163
Dario Šokčević
BIH
Gradiška
1999
5:08:55
5:08:50
123.
1139
Slavko Dimitrić
SRB
Sremčica
1955
5:09:54
5:09:28
124.
1034
Kutlay Koz
TUR
Ankara
1965
DSQ
DSQ
1192
Vojislav Ćurilić
SRB
Beograd
1953
DNF
DNF
1100
Kristijan Stošić
SRB
Beograd
1982
DNF
DNF
1182
Trpe Martinovski
MKD
Skoplje
1964
DNS
DNS
1177
Jovan Zdravković
MNE
Podgorica
2000
DNS
DNS
1169
Mališa Kovačević
SRB
Kostolac
1992
DNS
DNS
1154
Žarko Milić
MNE
Podgorica
1990
DNS
DNS
1153
Duncan Seco
CAN
Gatineau
1975
DNS
DNS
1148
Alexey Beresnev
RUS
Ekaterinburg
1991
DNS
DNS
1131
Srđa Lučić
MNE
Podgorica
1974
DNS
DNS
1130
Zoltan Peyer
HUN
Budimpešta
1980
DNS
DNS
1125
Ilija Dedić
MNE
Podgorica
1971
DNS
DNS
1124
Nikola Tanusaj
SRB
Beograd
1979
DNS
DNS
1121
Senad Muminović
BIH
Sarajevo
1971
DNS
DNS
1117
Dražen Čejović
MNE
Podgorica
1993
DNS
DNS
1111
Stanley Kibiwot
KEN
Nairobi
1969
DNS
DNS
1110
Haron Kiprugut Bor
KEN
Nairobi
1978
DNS
DNS
1109
Laurent Martin
FRA
Couville Sur Mer
1960
DNS
DNS
1104
Vladimir Rakočević
MNE
Podgorica
1975
DNS
DNS
1102
Dražen Jovičić
BIH
Bosanski Brod
1973
DNS
DNS
1099
Darko Savić
SRB
Beograd
1982
DNS
DNS
1097
Seniša Gašić
SRB
Kruševac
1975
DNS
DNS
1095
Milovan Stojanović
BIH
Banja Luka
1962
DNS
DNS
1084
Manel Marcal Roig
ESP
Taragona
1963
DNS
DNS
1080
Gergi Bonev
BUL
Sofija
1981
DNS
DNS
1079
Onder Karaer
TUR
Istanbul
1966
DNS
DNS
1076
Daniil Kazakevichапр
RUS
Krasnoyarsk
1977
DNS
DNS
1075
Aleksandar Oparniza
SRB
Sombor
1980
DNS
DNS
1074
Sven Šemovčan
CRO
Zabok
1986
DNS
DNS
1071
Blagoje Banićević
MNE
Nikšić
1969
DNS
DNS
1068
Babeker Tirfea Taye
ETH
Meskan
1990
DNS
DNS
1067
Getachew Beshsa Teshome
ETH
Debrebirhan
1989
DNS
DNS
1065
Bago Križan
CRO
Zagreb
1984
DNS
DNS
1064
Andrzej Nowinowski
POL
Turek
1976
DNS
DNS
1060
Vesko Anđelković
SRB
Kovačica
1968
DNS
DNS
1058
Nemanja Crnobrnja
SRB
Kačarevo
1997
DNS
DNS
1056
Vladimir Kolić
SRB
Beograd
1975
DNS
DNS
1051
Uroš Bricman
SLO
Ljubljana
1970
DNS
DNS
1050
Ilija Delević
SRB
Beograd
1989
DNS
DNS
1045
Fredrik Lilja
SWE
Morbylanga
1972
DNS
DNS
1041
Nenad Glušac
SRB
Beograd
1964
DNS
DNS
1033
Petr Balaz
CZE
Chodov
1974
DNS
DNS
1032
Vladimir Kratky
CZE
Karlovi Vary
1973
DNS
DNS
1028
Vladimir Milojević
SRB
Mladenovac
1980
DNS
DNS
1026
Nemanja Milićević
BIH
Bileća
2001
DNS
DNS
1023
Ivica Marković
SRB
Novi Sad
1968
DNS
DNS
1018
Pierric Paulian
FRA
Pariz
1972
DNS
DNS
1017
Janosz Stariniewicz
POL
Rabka Zdroj
1954
DNS
DNS
1016
Miroslav Savić
SRB
Kovilj
1969
DNS
DNS
1011
Christos Ioannou
GRE
Keratsini
1971
DNS
DNS
1007
Alf Flaroy
NOR
Flekhaug
1955
DNS
DNS
1003
Darko Arsenijević
SRB
Niš
1974
DNS
DNS
1000
Justin Johns
USA
Houstan
1982
DNS
DNS
999
Boris Čelebić
MNE
Podgorica
1978
DNS
DNS
995
Bojan Đukanović
SWE
Nykoping
1976
DNS
DNS
994
Veljko Ostojić
SRB
Valjevo
1993
DNS
DNS
993
Dragan Kumburović
MNE
Podgorica
1979
DNS
DNS
990
Francesco Faiella
ITA
San giovanni in Persiceto
1970
DNS
DNS
988
Jonathan Wahlman
SWE
Gothenburg
1982
DNS
DNS
986
Dawid Hartleb
POL
Rzeszow
1988
DNS
DNS
985
Leszek Stachowijak
POL
Janowiec Wielkopolski
1964
DNS
DNS
984
Dag Tore Roe
NOR
Stanghelle
1967
DNS
DNS
982
Marko Bakoč
MNE
Nikšić
1981
DNS
DNS
976
Marko Gorvoković
MNE
Podgorica
1990
DNS
DNS
972
Sieracki Kamil
POL
Inowroclaw
1988
DNS
DNS
971
Jon Karson
GBR
London
1974
DNS
DNS
970
Tomasz Kedziona
POL
Promno
1978
DNS
DNS
967
Vladimir Milovanović
SRB
Zemun
1979
DNS
DNS
964
Waslaw Kruk
POL
Swidnica
1967
DNS
DNS
962
Lazar Radivojević
SRB
Topola
1987
DNS
DNS
960
Maarten Kuiper
NED
Amsterdam
1984
DNS
DNS
959
Clair Draper
BEL
Leuven
1979
DNS
DNS
958
Miloš Dragović
MNE
Podgorica
1993
DNS
DNS
957
Per Ree
DEN
Horsens
1973
DNS
DNS
955
Seweryn Pogocki
POL
Zelow
1979
DNS
DNS
954
Piotr Maliszewski
POL
Szczecin
1981
DNS
DNS
953
Anders Karlsson
SWE
Stokholm
1982
DNS
DNS
952
Marcus Johansson
SWE
Stokholm
1983
DNS
DNS
Number of records: 247
Timing services by www.tagtiming.mk
28.10.2018